28/01/2020

השפעת מוצרי דבורים בדרמטולוגיה וטיפוח העור


מחקר שבוצע על-ידי חוקרים מאקדמיית סילסיאן למדעי הרפואה בקטוביץ, פולין. המחלקה לטכנולוגיית תרופות, הפקולטה לפרמקולוגיה בסוסנוביץ, אוניברסיטת סילסיאן לרפואה בסוסנוביץ, פולין. המחלקה לטוקסיקולוגיה וביו-אנליזה, הפקולטה לפרמקולוגיה בסוסנוביץ, אוניברסיטת סילסיה לרפואה, סוסנוביץ, פולין.

עורכים אקדמים: רפאלה קפאסו ולורנצו די-צ’זרה מנלי.

התקבל: 27 דצמבר 2019; אושר: 26 ינואר 2020; פורסם: 28 ינואר 2020

לינק למחקר: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7036894/

תמצית:

דבש, פרופוליס, אבקת דבורים, לחם דבורים, מזון מלכות, דונג דבורים וארס דבורים הינם מוצרים טבעיים הנימצאים בשימוש ברפואה מאז זמנים קדומים. כיום, מחקרים מעידים שמוצרי דבורים טבעיים ניתנים לשימוש גם במוצרי טיפוח וטיפול בעור. מרכיבים ביולוגיים של מוצרים אלה מיוחסים לפלאבונואידים שהם מכילים דוגמת: קריסין, אפיגנין, קמפרול, קרציטין, גלנגין, פינוצמברין או נרינגנין. כמו כן ידוע על מספר פעילויות פרמקולוגיות של חומצות פנוליות ופלאבונואידים, כמו גם חומצת דבורים (10-hydroxy-trans-2-decenoic acid), הקיימים במזון המלכות. למזון המלכות מספר רב של פעילויות פרמקולוגיות: אנטיביוטיים, אנטי-דלקתיים, אנטי-אלרגניים, מרעננים ואנטי-אג’ינג. דבש, פרופוליס ואבקת פרחים משמשים בריפוי פצעי כוויה, ומכילים מספר מרכיבים פונקציונליים כמו: אנטי-בקטריאליים, אנטי-דלקתיים, נוגדי חמצון, מחטאים, אנטי-פטרייתיים ואנטי-ויראליים. שעוות דבורים, או דונג, משמש בייצור מוצרי קוסמטיקה ומשחות רפואיות. בשל המספר הגדול של פעילויות ביולוגיות, מוצרי הדבורים נחשבים כמרכיבים חשובים בתרופות ומוצרי קוסמטיקה המיועדים לטיפול בעור.

1.הקדמה

יום, הרפואה האלטרנטיבית, העושה שימוש בחומרים פעילים וטבעיים ביולוגית המתקבלים ממוצרי דבורים, זוכה לתשומת לב הולכת וגדלה. מוצרי דבורים משמשים כחומרי גלם לא רק במוצרים לטיפול בעור, אלא גם במוצרי קוסמטיקה לטיפוח העור. ההשפעה של מוצרי דבורים על העור מבוססת על מספר רב של מחקרים והשימוש בדבש, פרופוליס, אבקת פרחים וארס הדבורה בריפוי פצעים, מעלים על נס את הערך המרפא שלהם. לכל מוצר דבורה יש את החומרים הפעילים הספציפיים הקובעים את אופן השימוש בו לבעיות העור השונות. דבש, פרופוליס, אבקת פרחים, לחם דבורים, דונג דבורים וארס דבורים הם מוצרי הדבורים המשמשים למטרות רפואיות וייצור קוסמטיקה. 

דבש הוא מוצר טבעי המיוצר על ידי דבורים מצוף וטל דבש. דבש הוא תרכובת-על רוויה של פחמימות בעל תכונות רבות ושימוש נרחב. 

פרופוליס, הנקרא גם דבק דבורים, הוא שרף שנאסף על ידי דבורים מניצני עצים, שיחים וצמחים ירוקים. שניהם, פרופוליס והדבש, שימשו בעת העתיקה לחניטת גופות, ואילו הרפואה העממית השתמשה בדבש לריפוי פצעים ולהקלה על כאבים. 

אבקת דבורים (אבקת פרחים) נאספת מצמחים ומועברת לכוורת בצורה של ‘צמידות’ אבקה. תהליך היווצרות הצמידות כוללת לחלוח של האבקה עם הצוף או הדבש. האבקה הנאגרת לתקופת החורף, נמצאת בתאי חלת הדבש, עוברת תהליך של תסיסה לקטית ומייצרת את ‘לחם הדבורים’. לחם דבורים ואבקת דבורים הם גורמים קוטלי בקטריה ומונעי התרבות של חיידקיים. 

שעוות דבורים (דונג), היא חומר המיוצר על ידי בלוטות הנמצאות בבטן הדבורים. הדונג המתקבל מחלות דבש מהווה מרכיב יקר ערך בתעשיית הקוסמטיקה והתרופות. ארס דבורים, הנקרא גם אפיטוקסין, מיוצר על ידי דבורת הדבש. הוא עשוי מתערובת מורכבת של פפטידים שונים, המאופיינים בטיפוליים קוסמטיים בתחומים רבים.

2. תרכובות נבחרות של מוצרי דבורים

ההרכב הכימי של מוצרי הדבורים הוא די מגוון, ותלוי בהרכב הבוטני, באזור הגאוגרפי, בזמן האיסוף ובתנאי הסביבה. יחד עם זאת, לכל מוצר, המיוצר על ידי הדבורים, יש הרכב ותוכן מוגדרים של חומרים פעילים ביולוגית, המעניקים מאפיינים ספציפיים לכל מוצר דבורה. ההרכב הכימי קובע את תכונות הריפוי של מוצרים אלה. 

דבש מכיל לפחות 181 מרכיבים. דבש הוא תמיסת פחמימות על-רוויה המכילה בעיקר גלוקוז ופרוקטוז. יתר על כן, דבש עשוי להכיל סוכרוז, ראמנוז, טרהלוז, ניגרוביוז, איזומלטוז, מלטוז, מלטוטטראוז, מלטוטריוז, מלטולוז, מלזיטוז, מליביוז, ניגרוז, פלטינוז, רפינוזה וארלוז. הוא מכיל גם אנזימים, כלומר גלוקוזאוקסידאז, עמילאז, קטלאז, פרוקסידאז, אינברטז וליזוזים. גלוקוז אוקסידאז מייצר מי חמצן שהוא אחד החומרים האחראים לפעילות החיידקית של דבש. דבש מכיל גם חומצות אורגניות: חומצה גלוקונית, חומצת לימון, חומצה מאלית, חומצה לקטית, חומצה סוקסינית, חומצה אוקסלית, חומצה טרטרית, חומצה פורמית, חומצה אצטית, חומצה בנזואית, וחומצה פירומוצית. החומצות מקורן בגוף הדבורה ובהמרות אנזימטיות המתרחשות במהלך ייצור הדבש. תכולת החומצות הללו גבוהה יותר בדבש בוגר. חומצות פנוליות ופלבנואידים, האחראיות על תכונות ביולוגיות רבות ובעלות פעילות נוגדת חמצון, הן גם מרכיבים חשובים של הדבש. 

קבוצת החומצות הפנוליות כוללת נגזרות של חומצה הידרוקסיסינמית וחומצה הידרוקסיבנזואית. הנגזרות של חומצה הידרוקסיסינמית הן חומצה p-coumaric, חומצה קפאית, חומצה פרולית, וחומצה sinapic. ואילו הנגזרות של חומצה הידרוקסי-בנזואית כוללות חומצות p-hydroxybenzoic, ונילית, סירינגית, סליצילית וחומצה גאלית וחומצה אלגית כדימר של חומצה גאלית. בדבש, הפלבנואידים מיוצגים על ידי: נרינגנין, הספריטין, פינוצמברין, קריצין, קרציטין, גלאנגין וקמפרול. עם זאת, נצפית ירידה משמעותית בריכוז הגלנגין, הקמפרול והמיריסטין לאחר חימום הדבש, בעוד שפסטור גורם לירידה משמעותית בריכוז המיריצטין. דבש מכיל גם שמנים אתריים, שהרכבם כולל טרפינים (תימול, ביסבולול, פארנסול וסינאול). 

רכיבים אחרים של דבש כוללים מים, חומצות אמינו וחלבונים. פרולין (50-80%) הוא המרכיב השולט בקרב חומצות האמינו, ונוכחותו המוגברת מעידה על בשלות הדבש. ויטמינים מהווים קבוצה קטנה של תרכובות הקיימות בדבש,

והם בעיקר: תיאמין, ריבופלאבין, פירידוקסין, חומצה בנזואית p-amino, ומצה פולית, חומצה פנטותנית וויטמינים A, C, E. דבש מכיל גם מינרלים: זרחן, אשלגן, סידן, מגנזיום, גופרית, ברזל, נחושת, מנגן ואבץ. למרות שיש רק כמות קטנה של יסודות קורט בדבש, הם מאד זמינים. דווח כי נחושת, סידן, אבץ, ברזל, מנגן ומגנזיום הנובעים מדבש, מאופיינים בזמינות ביולוגית ברמה של 80-90%. 

מבחינת ההרכב הכימי, פרופוליס הוא מוצר מגוון מאוד. נכון לעכשיו, זוהו בו לפחות 300 תרכובות פעילות. חומצות פנוליות (קפאיות, פרוליות, כלורוגניות, p-coumaric), חומצה בנזואית, חומצה קינמית ופלבנואידים הן התרכובות הפעילות ביותר מבחינה ביולוגית. בין הפלבנואידים, אנו יכולים למנות תרכובות כריסין, לוטאולין, אפיגנין, גלנגין, קמפרול, קוורצטין, פינוסטרובין, פינוסמברין ותרכובות טרפן, שריכוזן הוא 0.5% (ביסבולול) ואלכוהולים (ציטיל, מיריקיל, מניטול ואינוזיטול). פרופוליס מכיל גם מינרלים (סידן, מגנזיום, מנגן, אבץ, נחושת, ברזל, קובלט וסלניום), ויטמינים (B1, B2, B6, C ו- E) ואנזימים שונים. 

אבקת דבורים כוללת לפחות 200 חומרים פעילים ביולוגית. חלבונים מהווים כ -22.7% מהרכב אבקת הדבורים, כולל 10.4% חומצות אמינו חיוניות: מתיונין, ליזין, טריאונין, היסטידין, לאוצין, איזולאוצין, ואלין, פנילאלנין וטריפטופן. פחמימות הניתנות לעיכול מהוות 30.8% ואילו אחוז הסוכרים המופחתים הוא 25.7%. בין חומצות השומן הקיימות באבקת הדבורים, אנו יכולים לציין חומצות כגון חומצה גמא-לינולנית, חומצה ארכידונית וחומצה לינולאית (0.4%). בנוסף, חומצות גרעין ונוקלאוזידים הם מרכיבים יקרי ערך של אבקת דבורים. היא מכילה גם ויטמינים (B1, B2, B3, B5, B6, C, H, E) ומינרלים (אשלגן, סידן, זרחן, ברזל, אבץ, נחושת, מנגן). תכולת החלבון ב’לחם הדבורים’ נמוכה ב -12% מכמותה באבקת הדבורים. תכולת הסוכרים המופחתים עולה ב-40-50%, ואילו תכולת חומצת החלב עולה ל -3.1%. ‘לחם דבורים’ מכיל ויטמין K ואנזימים שלא ניתן למצוא באבקת דבורים. לחם דבורים הוא גם מקור טוב לרכיבים פנוליים. בקרב לחם דבורים מאזורים שונים באזור הבלטי זוהו חומצה p-coumaric, חומצה פרולית, חומצה קפאית, קמפרול, איזורהמניתין, נרינגנין וקרציטין. 

מזון מלכות מכיל פפטידים: ג’לינים I, II, III, IV, חלבונים, פחמימות, ליפידים, ויטמינים ומינרלים. בין החלבונים ניתן למנות רויאליזין ואנזימים מסוג: עמילאז, אינברטז, קטלאז, חומצה פוספטאזית וליזוזים. החלבונים במזון המלכות עשירים בחומצות אמינו אקסוגניות. הפחמימות במזון מלכות הן בעיקר חד-סוכרים: פרוקטוז, גלוקוז ואוליגו-סכרידים. ליפידים ממלאים תפקיד חשוב בהרכב מזון המלכות. חומצת מזון מלכות (10H2DA), חומצה 3-HDA וחומצהOxododecanoic  -11 יכולים להיכלל בחומרים החשובים ביותר.  10H2DAהוא מרכיב השומנים העיקרי והספציפי של מוצר זה. 10H2DA משמש כסמן לאימות איכות מזון המלכות. מזון מלכות מכיל גם תרכובות נדיפות כמו פנול, גואיאקול ומתיל סליצילט. במזון מלכות יש גם כמויות קורט של ביו-אלמנטים כגון אשלגן, נתרן, מגנזיום, זרחן, גופרית, סידן, אבץ, ברזל ונחושת. מזון מלכות מכיל בעיקר ויטמינים מקבוצת B: תיאמין, ריבופלאבין, פירידוקסין, חומצה פנטותנית, חומצה ניקוטינית וביוטין, והוא מכיל גם תרכובות פנוליות: חומצה פרולית, קוורצטין, קאמפרול, גלנגין ופיסטין, פינוצמברין, נארינגין והספרידין, אפיגנין, אצטטין, וכריסין. 

אסטרים של חומצות ואלכוהולים שומניים הם המרכיבים העיקריים של הדונג והמרכיבים הבאים, מבחינת הכמו.

הם חומצות שומן חופשיות. בקרב האחרונים, חומצה (10H2DA) היא בעלת השפעה אנטיבקטריאלית, וזה חשוב 

הדונג מורכב מפחמימנים ואלכוהולים שומניים חופשיים. אלכוהולים שומניים חופשיים כגון טריאקונטאנול, אוקטקוסנול, הקסקוזנול וטרטראקוזנול הם נוגדי חמצון ואנטי דלקתיים. חומרים אחרים הם טריטרפנים, β- קרוטן, תרכובות נדיפות ותרכובות פנוליות. בקרב הפלבנואידים, את התפקיד הראשי ממלא הקריסין, המקל על דלקות, בעל השפעות מיקרוביאליות והתחדשות. לסטרולים יש השפעה התחדשותית, ואילו השפעה מחטאת מסופקת על ידי שלושה מרכיבים: חומצה דקנואית 10H2DA, קריזין וסקוואלין. 

ארס הדבורים מכיל פפטידים שונים הכוללים מליטין, אפמין, אדולאפין, סקאפין, פרוקמין ופפטיד MCD. פפטידים הם המרכיבים העיקריים של ארס הדבורים. בין הפפטידים, במיוחד למלטין, תפקיד חשוב בהשראת תגובות הקשורות לעקיצת דבורים. Melittin גורם ליצור ממברנות ותאי ליזט. יש בו גם אמינים פעילים ביולוגית כמו היסטמין, אפינפרין, דופמין, נוראדרנלין ואנזימים כמו פוספוליפאז A2, היאלורונידאז, פוספומונואסטרז חומצי, ליזופוספוליפאז. לארס הדבורים יש מרכיבים נוספים מעבר לפפטידים, כגון שומנים, פחמימות וחומצות אמינו חופשיות.

3. מוצרי דבורים כחומר גלם לייצור תרופות וקוסמטיקה

דבש במוצרי קוסמטיקה נקרא “דבש” או “מל” ​​על פי המינוח הבינלאומי לרכיבים קוסמטיים (INCI), הוא חומר מרכך או חומר הרגעה, ובעל תכונות של לחות. מוצרי קוסמטיקה מסוימים מכילים נגזרות של דבש, המוגדרות ב- INCI כ”תמצית מל “עם תכונות לחות”, “דבש ממנון” שהוא חומר הרגעה, ודבש אנטי סטטי “דבש הידרוקסיפרופילטריוניום”. דבש הידרוקסיפרופילטרימוניום משמש בשמפו ומרככי שיער. לעתים קרובות יותר ריכוז הדבש בקוסמטיקה הוא עד 10%. ריכוזים גבוהים יותר (עד 70%) מתקבלים על ידי פיזור של שמנים, ג’לים או מלכודות פולימריות (לצורך הגברת יציבות המוצר). לרוב, לפרופוליס יש צורה של תמציות מימיות או של אתנול. על פי המינוח של INCI בקוסמטיקה, אנו יכולים למצוא אותו בשמות הבאים: פרופוליס ותמצית פרופוליס. לעתים קרובות משתמשים בתמציות אתנול של פרופוליס. כדי להשיג אותם, מופק פרופוליס עם 70% אתנול, ואז התמצית מרוכזת בתנאי לחץ מופחת. תמצית מימית של פרופוליס משמשת בקוסמטיקה בטיפול נגד פטריות, בעוד שהפרופוליס המומס בשומנים משמש לייצור שפתונים. 

לרוב ניתן למצוא מזון מלכות בקוסמטיקה בצורה של הקפאה בוואקום (FREEZE DRIED), וככל שאחוזי התכולה של מזון המלכות גבוהים יותר, כך הקרם הופך להיות פחות צמיג. עם זאת, תכולת מזון המלכות אינו משפיע על יציבות התחליב. תכשירים עם תכולה גבוהה יותר של מזון מלכות נספגים היטב, ואינם משאירים שכבה שמנונית. לקרמים עם מזון מלכות יש תכונות לחות, במיוחד בריכוז של 0.5% ו- 1%. 

בייצור מוצרי קוסמטיקה נעשה שימוש באבקת דבורים בצורה של תמציות מימיות, הקפאה בוואקום וליפידים. ניתן לחלץ חומרים פעילים עם מים, פרופילן גליקולים, גליצרין ושמנים. תמציות אבקת דבורים משמשות בקוסמטיקה בריכוזים של 0.5-5%. במוצרי קוסמטיקה טבעיים משתמשים גם בגרגרים יבשים של אבקת דבורים – מוקטנים לגודל של מיקרונים – ומוסיפים אותם למוצרי הקוסמטיקה. 

השימוש בדונג דבורים בקוסמטיקה מתבצע לאחר שהדבש הוסר מחלות הדבש, הדונג הומס והופרדו ממנו חומרים זיהומיים וחומרים זרים. לשם כך משתמשים בסוגים שונים של מחלצי דונג: סולאריים, חשמליים או מופעלים בקיטור. שעווה צהובה (Cera flava) או שעווה לבנה (Cera alba) משמשות לייצור מוצרי קוסמטיקה. 

על פי INCI, ארס דבורים או אפיטוקסין מוגדרים כאבקת ארס דבורים. מדובר באבקה צהובה בהירה המתקבלת על ידי איסוף כמות גדולה של ארס דבורים, באמצעות מהמם חשמלי ובאמצעות אספן ארס דבורים, מבלי לפגוע בדבורת הדבש עצמה. בשלב זה יש לטהר את ארס הדבורים בתנאי מעבדה מחמירים. בשלב הבא ארס הדבורים המטוהר מדולל במים, עובר הפרדת חלקים בצנטריפוגה, מיובש בהקפאה ומקורר לשימוש כמרכיב קוסמטי. הוא משמש כמרכיב קוסמטי בעל השפעות פרו אייג’ינג, אנטי דלקתיות ואנטי בקטריאליות, אנטי פטרייתיות ואנטי ויראליות. ארס דבורים משמש לייצור מוצרים נגד הזדקנות ונגד אקנה. ארס דבורים משמש גם לטיפול בפסוריאזיס, אסטמה של העור והתקרחות.

4. השפעות של מוצרי דבורים על העור
4.1 דבש

בדבש משתמשים ברפואה, בין היתר בשל השפעתו המיקרוביאלית, הנובעת מהגורמים הבאים: מכיל מי חמצן, בעל לחץ אוסמוטי גבוה וחומציות גבוהה, נוכחות של חומצות פנוליות, פלבנואידים וליזוזים. דבש מעכב את התפתחותם של חיידקים ופטריות באמצעות צמצום התפשטותם על פני העור. דבש מתאים במיוחד כחבישה לפצעים וכוויות, והוא נכלל גם בטיפולים נגד פיטיריאזיס רוזאה, גזזת, סבוריאה, קשקשים, תפרחת חיתולים, פסוריאזיס, טחורים ופיסורה אנאלית. פינוצמברין וליזוזים אחראים לתכונות האנטי פטרייתיות. ליזוזים מעכב צמיחה של פטריות דמויי שמרים. 

תועדה גם השפעת הדבש על ריפוי פצעים לאחר ניתוח. בקרב 52 חולים, כוסו חתכים על העור ברוטב דבש. התוצאות האסתטיות דורגו לאחר החודש השלישי והחודש השישי. התוצאות הראו שרוחב הצלקות היה קטן יותר בהשוואה לחבישה קונבנציונאלית. לאחר חבישה של דבש לאורך של 5 ימים, הושג אפקט משכך כאבים והואץ  קצב ריפוי הפצעים אצל נשים לאחר ניתוחים פלסטיים. הוספה חוץ-תאית של דבש מושרה ביונים של סידן (Ca²+ )  גורמת לריפוי הפצעים. הדבר דומה לתפקוד של Ca²+ בהתחדשות רקמות. יתר על כן, דבש מווסת את תהליך  ה-EMT (Epithelial-mesenchymal transition) ויש לו השפעה חיובית על ריפוי הפצע. ההשפעה על EMT תלויה בסוג הפרח ומקור הדבש. 

הדבש הוא בעל תפקיד בשימוש בארס הדבורים –APITHERAPY –  בטיפול בפצעים מקומיים כתוצאה מקטילת חיידקים, יכולת חדירה לביופילם הבקטריאלי, הורדת pH של הפצעים, הפחתת כאב ודלקת, קידום נדידת פיברובלסטים וסגירת קרטינוציטים, וקידום הדחת קולגן. מכאן שלדבש יש תפקיד פוטנציאלי בתחום של הנדסת רקמות והתחדשות. מומלץ לשקול שילוב של דבש בתבניות הרקמה הביו-חומרית להתחדשות רקמות. 

דבש ניבדק בתבניות חשמליות מסתובבות, קריוג’ל או הידרוג’ל. הבעיה העיקרית בשימוש בדבש בהנדסת רקמות הן: ציטוטוקסיות (הרס תאים) בשל ריכוזי דבש גבוהים, והיעדר שיעורי שחרור ממושכים של הדבש לאורך זמן. לכן המחקר העתידי צריך להתמקד בהיבטים אלה. בקרב סוגים שונים של דבש נצפתה השפעה אנטיבקטריאלית חזקה בדבש מנוקה המכיל כמות גדולה יותר של מתילגלוקסל מאשר דבש אירופאי. הפעילות האנטיביוטית של דבש מנוקה נאמדת על ידי סמני UNIQUE Manuka Factor (UMF) ו- Methylglyoxal (MGO). בשל נוכחות גבוהה של גלוקוז אוקסידאז בדבש מנוקה, ניתן לראות כי קיימת רמה גבוהה יותר של מי חמצן מאשר בדבש אירופאי. 

מי חמצן אחראים לייצור רדיקלים חופשיים, הגורמים נזק חמצוני לדפנות תאי החיידק. ההשפעה האנטי מיקרוביאלית של דבש מנוקה מניו זילנד ניכרת גם בדבש לא מדולל והיא אינה מבוטלת על ידי קטלאזות, 

מבדילות בין דבש מנוקה לסוגי דבש אחרים. סוג זה של דבש משמש לטיפול בפצעים שונים, כולל כוויות. ערך העיכוב נגד Staphylococcus aureus FDA 209P של דבש מנוקה בדילולים מ -1: 2 ל -1: 128 נקבע בטווח 2.0-4.5. דבש מנוקה משמש ברפואה לריפוי כוויות, כיבים ופצעים שקשה לרפא, ומביא לתוצאות משביעות רצון. דבש מנוקה גם מרגיע דלקות חניכיים ומעכב היווצרות פלאק דנטלי, נלחם בקנדידיאטיס ומונע דלקות חניכיים. 

סוג נוסף של דבש עם פעילות אנטיבקטריאלית הוא Revamil מהולנד. הגורם האנטיביוטי ב- Revamilis הוא הפפטיד דפנסין -1. defensin-1 של הדבורה חודר לאזור החיידקים ומעכב את פעילות סינתזת ה- RNA, ה- DNA והחלבון שלהם. אולם בזנים אחרים של דבש גם התרכובות הפנוליות אחראיות להשפעה אנטיבקטריאלית. 

דבש הוא מוצר דבורים בעל ערך תזונתי גבוה ותכונות התחדשות ולכן משתמשים בו במוצרי טיפוח לעור. ריכוז גבוה של פחמימות, נוכחות של חומצת פירות ויסודות קורט הם האחראים להשפעות התזונתיות וההתחדשות שלו. הודות לאוסמוזה, נוצר גירוי מיקרו-סירקולציה ברקמת העור, מה שמביא להזנה ולחמצון טובים יותר שלו.  באופן זה מגורים גם תהליכים מטבוליים, מה שמוביל לסילוק מטבוליטים מזיקים, ולהגדלת תהליכי ההתחדשות. 

בנוסף, לדבש יש תכונות היגרוסקופיות (ספיחה של מולקולות מים), הסופגות מטבוליטים וגורמות לניקוי רעלים של רקמת העור. התוצאה היא עלייה במתח העור, שיפור האלסטיות שלו, החייאת צבעו והחלקת קמטים. חומצות פירות, כמרכיבי דבש, מספקות אפקט פילינג לתאי עור מתים. ניתן להשתמש בדבש כמניע קילוף באופן מסוכר. כתוצאה מכך, רכיבים תזונתיים רבים ויקרי ערך, כולל ויטמינים, יכולים להתפזר בעור ביתר קלות. הקסרוסיס מרוכך על ידי חומצות השומן והמלחים המינרליים המצויים בדבש. דבש מרגיע גירויים בעור, הוא תמרוק טוב לשפתיים סדוקות, ידיים מחוספסות וסדוקות ועקיצות כפור. בדבש עושים שימוש כמזור ובמוצרי אמבטיה בשל התרומה שלו לחיטוב, הרגעה וריכוך, הקשורים כולם לתכולה הגבוהה של סוכרים פשוטים, לנוכחות שמנים אתרים וביו-אלמנטים. בשל נוכחותם של פלבנואידים, דבש יכול גם למלא תפקיד חשוב בהגנה מפני השמש על ידי מניעת גירויים בעור.

4.2 פרופוליס

פרופוליס נמצא בשימוש נרחב ברפואה. הודות לתכונות החיטוי שלו, הוא משמש בדרמטולוגיה לטיפול בזיהומים סטפילוקוקליים, סטרפטוקוקלים ופטריתיים. דלקות עור מוגלתיות, הידראדניטיס, אינטרריגו, צ’ילוזיס ופטרת, מטופלות בין היתר בפרופוליס. כפי שדווח, הפרופול T, שהוא תכשיר פרופוליס, יעיל מאוד לטיפול בכוויות בעור. ישנן השפעות דומות בטיפול כאשר משתמשים בפרופוליס וסולפטיאזול, אולם הפרופוליס בעצמו בטוח יותר ויש לו פחות השפעות שליליות. פרופוליס הוא לא רק מיקרוביאלי ואנטי דלקתי, אלא גם מגביר את הציקטרזציה (התכווצות) ומפחית את הכאב. כריסין, שהוא פלבנואיד, מספק אפקט משכך כאבים. כשהשתמשו בפרופוליס לטיפול בפצעי כוויות בחזירים, ניראה גידול ביכולות התפשטות הפיברולסט, יכולת הפעלה והגדילה. 

פרופוליס גורם לגירוי הצטברות של גליקוזאמינוגליקן, הדרוש לתהליכי הגרעון, צמיחת הרקמה וסגירת הפצע. פרופוליס יעיל יותר מאשר סולפדיאזין סילבר. הצטברות של קולגן מסוג I במטריצה ​​של פציעה, מעוררת את תהליך תיקון הנזק היות שקולגן מסוג זה הוא חיוני לנדידת הקרטינוציטים ויצירת אפיתל מחדש. יתר על כן, פרופוליס מגביר את הצטברות הקולגן מסוג III מה שמאיץ את תהליך ההבראה. השימוש במשחת פרופוליס לטיפול בכוויות כמוצר אפי-טיפולי מקומי, עשוי לתרום ליצירת אפיתל מחדש. שימוש בפרופוליס בישום על-עורי, הפחית דלקת מתמשכת בפצעים סוכרתיים על ידי נרמול נויטרופילים ונויטרופילי אלסטאז. חומצה קפאית אחראית להשפעה אנטי דלקתית של פרופוליס. גניסטאין מפרופוליס הראה שהוא מאיץ את ריפוי הפצעים וממריץ אנגיוגנזה של פצעים בעכברים עם סוכרת מסוג 1. יתר על כן, פרופוליס עשוי להיות יעיל לריפוי במודלים של בעלי חיים שונים, כולל בעלי חיים עם כוויות ופצעים סוכרתיים. 

מעבר לכך, פרופוליס יעיל מאוד לטיפול בפצעי בגרות. באחד המחקרים הוכח שמתקיימת הגבלה של התפתחות של חידקי Cuti-bacteria-acnes, חיידק הממלא תפקיד מפתח בשלב ההתחלתי  של פצעי בגרות, וזאת בעקבות שימוש על-עורי בתמצית של אתנול מפרופוליס. תמצית האתנול של פרופוליס מעכבת גם את סטפילוקוקוס של העור. פרופוליס משמש לייצור מוצרי קוסמטיקה לעור עם אקנה, ותרופות נגד זיהומים חיידקיים ופטריתיים. לפרופוליס בריכוז של 5-20% יש השפעות התחדשות ותיקון והוא גם מגן מפני גורמים מזיקים חיצוניים. ניתן לייצר באמצעותו תכשירים נגד פצעים, מכיוון שהוא ממצק את רקמת העור ומגן עליו מפני חיידקים פתוגניים. פרופוליס מגן גם מפני קרינה אולטרה סגולה, מכיוון שהוא יכול לספוג אור UV בגלל נוכחות של חומצה קפאית, חומצה קומארית וחומצה פרולית. פרופוליס הוא תוסף טוב כמגן שיזוף (קרמים, משחות ושפתונים) בשל תכונותיו כפילטר טבעי, כמו גם השפעות נוגדות חמצון, אנטי דלקתיות והתחדשות. חוקרים הראו כי לפרופוליס רומני היו השפעות מגן מפני קרני UVB לאחר טיפול על-עורי ב-30 עכברים שוויצרים. 

פרופוליס משמש גם לייצור שפתוני מגן. הוא מחדש עור ואנטי ויראלי בכוויות קור הנגרמות על ידי נגיף הרפקס סימפלקס. לפלבונים ופלבונולים המיוצרים מפרופוליס, במיוחד גלנגין, קמפפרול, קוורצטין, יש פעילות אנטי-ויראלית גבוהה במבחנה כנגד נגיף הרפס סימפלקס סוג 1. פרופ’ סילקה נולקמפר, יחד עם אחרים, ציינה כי שתיהן, מיצוי מימי ואתנול של פרופוליס היו בעלי תכונות אנטי-ויראליות חזקות נגד הרפס סימפלקס סוג 2 (HSV-2). טיפול בעור עם מוצרים המבוססים על פרופוליס מועיל כנגד בעיות פטרייתיות בעור עקב נוכחות פלבנואידים (פינוסמברין ופינובנקסין), חומצות פנוליות (חומצה קפאית) וטרפנים. פינוצמברין המבודד מפרופוליס מעכב את הצמיחה של תאים פטריתיים של פניציליום איטליקום על ידי הפרעה באנרגיה הומאוסטסית ופגיעה בקרום התא של הפתוגן. שמפו עם פרופוליס יכול להוות אלטרנטיבה טבעית בטיפול בקשקשים ובמניעת הישנותם בשל תכונותיו האנטי-פטרייתיות והאנטי-סבוראיות. 

פרופוליס משמש גם לייצור משחות שיניים. הפרופוליס מעכב היווצרות של פלאק בשיניים והוא אנטי מיקרוביאלי, ובכך הוא מפחית את ההתפתחות של עששת. תמציות אתנול מפרופוליס מעכבות את צמיחתם של חיידקים קרוגניים, הכוללים בעיקר מוטציה של סטפילוקוקוס וסטפילוקוקוס סוברינוס. גלוקוסיל-טרנספרז גורם לחיידקים לייצר גלוקן שהם ניזונים ממנו, שאינו מסיס במים. פרופוליס מסלק חיידקים קרוגניים, מעכב את פעילות הגלוקוזיל-טרנספרז ומפחית את יכולות ההדבקה של החיידקים. המחקרים שבוצעו הראו כי השימוש במשחת שיניים עם פרופוליס הפחית את פלאק השיניים ב -34.3% בשנה, ואילו משחה רגילה הפחיתה את הפלאק ב -31.9%. לאחר שימוש של שנתיים במשחה עם פרופוליס נצפתה ירידה נוספת בפלאק ב 12.4%, בעוד שהמשחה הרגילה הצליחה להפחית אותו ב -5% בלבד. שטיפת הפה במים עם תכולת פרופוליס 0.5% משלימה את הטיפול בחלל הפה. לאחר שימוש של 21 יום, פתרון זה הצליח להפחית את פלאק השיניים ב- 18.1%. 

פרופוליס מחליק קמטים ובעל תכונות נגד הזדקנות. תפקיד עצום ממלאים כאן נוגדי חמצון כמו תרכובות פנוליות ופלבנואידים המנטרלים השפעה חיובית של רדיקלים חופשיים על העור. פרופוליס מבהיר ומחליק את העור, מפחית סימני עייפות ומלחלח אותו.

4.3 מזון מלכות

למזון מלכות קשת רחבה של פעילויות ביולוגיות המגדירות את השפעת המוצר על העור, כלומר פעילויות אנטי-בקטריאליות, אנטי-דלקתיות, אימונו-מודולטוריות, אנטי-אלרגיות, נוגדות חמצון, חיטוב, לחות ופרו-אייג’ינג. מזון מלכות הוא מוצר דבורים עם פעילות מיקרוביאלית חזקה ברקמת העור, מה שכבר ניכר בריכוז של רק 20%. בשל פעילותו האנטי-דלקתית, מזון מלכות מקל על מחלות חניכיים, דלקות בחלל הפה, בלשון ובגרון. פעילות אנטי דלקתית וריפוי פצעים נובעים מיכולתו לעכב ייצור ציטוקינים פרו דלקתיים (TNF-α, IL-6, IL-1). 

למזון המלכות השפעה מגינה על כלי הדם והוא מקל על כאבי טחורים, ועל דליות ורידים בגפיים התחתונות. הוא משמש לטיפול בחזזיות, כיבים, כוויות, פצעי לחץ, שלבקת חוגרת, בכל המקרים בהם צפויה התחדשות של האפידרמיס, אפיתליזציה של פצעים, השפעה תזונתית, ריפוי ופעילות מיקרוביאלית. 

נעשו מחקרים על ההשפעה של מזון מלכות בריכוז של 5% על כיבים על כף רגל סוכרתית. הטיפול נמשך 3 חודשים וכלל חבישת הפצע במזון מלכות סטרילי 5%, 3 פעמים בשבוע. בקרב שמונה כיבים שטופלו, נרפאו שבעה, ובמקרה אחד נצפה שיפור. מזון מלכותי מקדם התפתחות מחדש של פצעים. הקרטינוציטים אחראים לייצור מוגבר של MMP-9 (מטריצה ​​מטאלו-פרוטאינאז -9) לאחר דגירה עם תמצית מים של מזון מלכות. מריחת תמצית מים של מזון מלכות הגבירה את נדידת הקרטינוציטים ואת שיעורי סגירת הפצעים. המרכיב האחראי על גירוי ייצור MMP-9 הוא defensin-1. יתר על כן, defensin-1 מקדם רה-אפתליזציה וסגירת פצעים. בדומה לדבש, דפנסין -1 אחראי על סגירת פצע עורי על ידי שיפור הפרשת הקרטינוציטים והפרשת MMP-9. מזון מלכות יעיל לטיפול בפצעים, ומשמש בהצלחה בקוסמטיקה לטיפול בעור בעייתי. 

מזון מלכות הוא מרכיב בתכשירים המנרמים הפרשת חלב, לעור סבוראי, עור נוטה לאקנה, והיכן שלעיתים קרובות קיימים נגעים בעור ופצעים קטנים. בשל גירוי המטבוליזם ברקמות, מזון מלכות משפר את תהליך ההתחדשות של הרקמות. בתכונות רגנרטיביות, תזונתיות ורפואיות מיושמות במשחות, קרמים ותחליבים. פעילויות אימונו-מודולטוריות ואנטי אלרגניות של מזון מלכות קשורות לתכונות של חומצות שומן המבודדות ממנו. שניהם, חומצה 10HDA וחומצה 3-10-דיהידרוקסידקנואית מווסתים את התגובה החיסונית ומורידים את הריכוז של IL-2 ו- IL-10. פעילויות אנטי-דלקתיות ואימונו-מודולטוריות של מזון מלכות משמשים לטיפול באסטמה של העור, היפרטרופיה, היפרקרטוזיס (התקרנות של העור) ודלקת בדרמיס, ייתכן באמצעות תערובת בתאימות נמוכה של-TNF ספציפי  לגמא IFN –ספציפי ותאימות גבוהה של סינתז תחמוצת החנקן ( ביטוי NOS). חומצה 10-הידרוקסי-טרנס-2-דקנואית, הנמצאת במזון מלכות, מגרה ייצור פיברובלסטים של קולגן על ידי השראת ייצור פקטור משנה צמיחה. כתוצאה מכך, מזון מלכות משפיע על ייצור הקולגן, שהוא גורם חשוב התומך בעור. מזון מלכות מעניק לחות רבה ומשפיע על לחות שכבת הקרנית על ידי אגירת מים בתוכו. כתוצאה מכך, העור נעשה אלסטי יותר ולח יותר.

4.4 אבקת דבורים

אבקת דבורים, מוצר דבורים נוסף, יכולה גם להשפיע על העור. אבקת דבורים הינה חומר אנטי-פטרייתי, אנטי-מיקרוביאלי, אנטי-ויראלי, אנטי-דלקתי, ממריץ את המערכת החיסונית, והיא גם מקלה על תהליך הגרנולציה בריפוי כוויות. תמצית אתנול באבקה היא מיקרוביאלית כנגד סטפילוקוקוס אוראוס,Escherichia coli, Klebsiella pneumoniae, Pseudomonas aeruginosa, ויש לה פעילות אנטי פטרייתית נגד קנדידה אלביקנים. פלבנואידים וחומצות פנוליות מספקים תכונות אנטי פטרייתיות ואנטי בקטריאליות של אבקת דבורים. 

פעילות אנטי-דלקתית של אבקת דבורים נובעת מעיכוב פעילותם של אנזימים המשתתפים בהתפתחות דלקת, כלומר ציקלואוקסינאז II וליפוקסינאז. חומצות פנוליות, חומצות שומן ופיטו-סטרולים אחראיות למאפיינים האנטי דלקתיים. בנוסף, קמפרול מעכב hyaluronidase ו elastase, אשר מדכא תגובה דלקתית. מלבד זאת, נחקר יישום על-עורי של משחה עם תמצית אבקה לטיפול בכוויות, מכיוון שאבקת דבורים יכולה לחדש רקמות פגומות. אבקת דבורים היא מרכיב פעיל בקוסמטיקה, בדרך כלל בריכוז של 0.5-5%. השפעתה המשמעותית על רקמת העור נובעת מתכולה גבוהה של פלבנואידים. נוכחותם מאפשרת לאבקת דבורים לחזק ולאטום נימים, המוגברת גם על ידי תכולת ויטמין C גבוהה, ומשום כך משתמשים באבקת דבורים בקרמים לעור בעל נימי דם מורחבים. אבקת דבורים משפיעה על חילוף החומרים בתאים, מגבירה את ההתחדשות של העור ומעוררת חלוקה של גרעין התא. 

אבקת דבורים משמשת לייצור שמפו ומרככים. הפעילות שלו לאיזון בלוטות החלב, הכוללת הפחתת הפרשת חלב, משמשת בתכשירים לשיער שומני. אבקת דבורים מנרמלת את פעילות בלוטות החלב בגלל נוכחותם של אבץ, מתיונין ופוספוליפידים. יתר על כן, חומצות אמינו המכילות גופרית, בעיקר ציסטאין, הנמצאות באבקת דבורים מחזקות את עמוד השיער.

אבקת דבורים מתווספת גם לשמפו נגד קשקשים, מכיוון שהוא מגביל את צמיחת הפטרייה ומפסיק גירוד בקרקפת, אך עדיין משמר תכונות של לחות, מיזוג והתחדשות. חוקרים אחרים מצאו כי פתרון טוב יהיה לערבב אסטרים אתיליים של חומצות שומן בלתי רוויות חיוניות מזרעי פשתן עם אבקת דבורים. לחומצות שומן חיוניות (EFA) תפקיד כממיס חלקי השומנים. תכשירים עם חומצות אומגה 3 ואומגה 6 המועשרות בתכונות מגוונות של אבקת דבורים עשויות לסייע בטיפול בעור אטופי, בעור רגיש ובעור פגיע יותר לצלקות.

4.5 דונג דבורים

 בהשוואה למוצרי דבורים אחרים, לשעוות דבורים יש את הפעילות הביולוגית הקטנה ביותר. פרופ’ קדזיה כתב כי מוסיפים דונג דבורים למשחות שונות וקרמים המשמשים לטיפול במחלות עור שונות, כמו שחין, פצעים, אסטמה של העור, פסוריאזיס ותיפרחת חיתולים הנגרמים על ידי קנדידה אלביקנס. דונג דבורים משמש בעיקר כחומר מתחלב. בקוסמטיקה, הדונג משמש כחומר המספק גמישות, פלסטיות והגדלת דביקות העור. דונג הוא הבסיס לשפתונים וקרמים. לשעוות דבורים פעילויות סיכה, ריכוך ומפחית את אובדן המים טרנס אפידרמי מהעור. סטרולים, שהם גם מרכיבים של שטח בין-תאי, מספקים מאפיינים אלה של הדונג. Squalene, 10-hydroxy-trans-2-decenoic acid ו- flavonoids (chrysin) מספקים תכונות חיטוי לדונג, ומגנים על העור מפני מיקרואורגניזמים פתוגניים. הדונג משמש מחסום הגנה מפני נזקים חיצוניים רבים על ידי יצירת שכבה דקה על פני העור. β- קרוטן הקיים בדונג הוא מקור חשוב להפיכתו לוויטמין A. ויטמין A מעכב את פירוק הקולגן, ממריץ את החלוקה המיטוטית באפידרמיס, ובכך מוביל להתחדשות מוקדמת יותר של העור לאחר נזק. ההשפעות העיקריות של פלבנואידים וחומצות פנוליות הנמצאות במוצרי דבורים לעיל על העור מוצגות בטבלה 1.

טבלה 1. ההשפעות העיקריות של פלבונואידים וחומצות פנוליות על העור

ההשפעות העיקריות של פלבונואידים וחומצות פנוליות על העור

4.6 ארס דבורים

ארס דבורים שימש כטיפול ברפואה אך גם כמרכיב קוסמטי. לארס הדבורים קשת רחבה של פעילות ביולוגית. הוא בעל השפעות אנטי-בקטריאליות ואנטי דלקתיות, כך שהוא יכול לשמש כמרכיב של מוצרים נגד אקנה. ארס דבורים ניחן בהשפעות מעכבות של אקנה קוטיבקטריום. חומר זה הוא הגורם העיקרי המניע את הדלקת באקנה. אחד המחקרים הראה כי מריחה על-עורית של ארס דבורים על עור עכברים, שקודם לכן קיבלו הזרקה תת עורית של Cutibacterium לאוזניים, נצפתה הגבלה של תאים דלקתיים וגם ירידה ברמת גורם נמק הגידול (TNF) -α ואינטרלוקין IL-1β. יתר על כן, ארס דבורים עיכב ביטוי לקולטנים מסוג (TLR2) ו- CD14 ברקמה שהוזרקה ל- C. acnes. תוצאות אלה מצביעות על כך שניתן להשתמש בארס דבורים כחומר נגד אקנה. חוקרים אחרים הראו גם השפעות חיוביות של מוצרי קוסמטיקה המכילים ארס דבורים על פצעי בגרות. ארס דבורים מטוהר בריכוז של 0.5 מ”ג צמצם את גודל האקנה קוטיבקטריום. לארס הדבורים יש השפעות המעכבות גידול של חיידקים כמו גם קוטלי חיידקיים בזכות המליטין. 

לארס יש השפעה אנטיבקטריאלית משמעותית כנגד Staphylococcus aureus, Staphylococcus epidermidis ו- Staphylococcus pyrogenes. מליטין הוא פפטיד רעיל הגורם להרס דופן תאי החיידק. ניתן להשתמש בארס דבורים בפטריות ובזיהומי עור נגיפיים. הוכחה ההשפעה האנטי-פטרייתית של ארס הדבורים כנגד מנטגרופיטים של טריכופיטון, טריכופיטון רוברום, קנדידה אלביקנס ומלסזיה פורפור. נחקרה גם השפעה אנטי-ויראלית של ארס הדבורים על נגיף הרפס סימפלקס. ארס הדבורים דיכא את שכפול הנגיף הזה. יתר על כן, ארס הדבורים מהווה מעכב פוטנציאלי של 5 α- רדוקטאז, האחראי על הפיכת הטסטוסטרון לדיהידרו-טסטוסטרון וממלא תפקיד חשוב כמקדם צמיחת שיער, עובדה שאושרה במחקר בנושא התקרחות. נעשה שימוש בארס דבורים בריכוזים שונים 0.001%, 0.005% ו- 0.01% בהשוואה ל -2% מינוקסידיל. חוקרים הראו כי ארס הדבורים מקדם את צמיחת השיער ומעכב את המעבר משלב האנאגן לקטגן. בנוסף, ארס הדבורים עיכב את הביטוי של SRD5A2 המקודד רדוקטאז 5-α. 

ארס דבורים יכול למלא תפקיד כטיפול חדש בפסוריאזיס מקומי (פלאק). ארס דבורים תוך עורי וארס דבורים תוך עורי בשילוב עם פרופוליס אוראלי, מהווים טיפול יעיל בפסוריאזיס מקומי (פלאק). ארס דבורה מפחית את רמת ה- IL-1β, TNF-α ו- IL-6. ארס הדבורים מכיל מליטין, החוסם התבטאות של גנים דלקתיים.

בנוסף, ארס הדבורים מעכב את ביטוי ה- COX-2, ולכן הוא מקטין את ייצור הפרוסטגלנדינים שלוקחים חלק בתהליך דלקתי. לתרכובות ארס דבורים השפעות שונות, חלקן אף השפעות נוגדות חיסון. רכיבים מסוימים בארס הדבורים כמו אפמין, היסטמין, פפטיד דה-גרנולציה של תאי מסט (MCD) ופוספוליפאז A2 (PLA2) מגבירים את התגובה הדלקתית, בעוד שפוליפפטיד אדולפין מעכב את סינתזת פרוסטגלנדינים ומעכב את פעילותם של ארס הדבורים PLA2 וליפוקסיגנזה של האדם. 

השפעה אנטי דלקתית של ארס דבורים משמשת גם לטיפול באסטמה של העור. לחולים שהשתמשו בתכשיר עם ארס דבורים נצפה אזור אקזמה קטן יותר, כמו גם רמת חומרה וערך סולם אנלוגי חזותי נמוך בהשוואה לחולים שהשתמשו בתכשיר ללא ארס דבורים. הפעילות הביולוגית של ארס הדבורים שימשה לריפוי הפצעים. מנגנון ריפוי הפצע קשור לביטויים של TGF-β1, פיברונקטין, גורם גדילה אנדותל של כלי הדם (VEGF) וקולגן-אני. המחקר, שנערך בעכברים, הראה ירידה בגודל הפצע והגדלת התפשטות האפיתל. שימוש מקומי בארס דבורים יעיל במיוחד בהפחתת גודל הפצעים במודל בעלי חיים. 

ארס הדבורים משמש בחבישת פצעים בשילוב עם אלכוהול פוליוויניל וציטוזן. ארס דבורים של 4% בחבישת פצעים בחולדות עם סוכרת, האיץ את ההחלמה והגביל את התהליך הדלקתי. מחקר אחר הראה כי 6% ארס דבורים עם קיטוסאן תמך בריפוי פצעים. החוקרים ציינו כי ארס הדבורים מגרה התפשטות ונדידה של קרטינוציטים באפידרמיס. ארס הדבורים צורף להידרוג’ל והגביר את היווצרות הקולגן. ארס דבורים תומך בריפוי פצעים בשל פעילותו האנטי דלקתית, האנטי מיקרוביאלית וגם נוגדת החמצון. פעולה יעילה של ארס הדבורים חשובה מאוד בתאי A2058 של מלנומה בבני האדם. 

מחקר נוסף הראה כי ארס הדבורים מוביל למוות עצמי של תאים (אפופטוזיס) על ידי השראה של רדיקלים הידרוקסיל. לאחרונה ארס דבורים שימש כחומר נגד קמטים. כמרכיב קוסמטי הוכנס סרום ארס דבורים בריכוז של 0.006% בכמות 4 מ”ל, פעמיים ביום למשך 12 שבועות בקרב עשרים ושניים נשים מדרום קוריאה. זה הביא לירידה כוללת בשטח הקמטים, בכמות הקמטים ועומקם. 

יתר על כן, לרעל הדבורים יש פעילות אנטי-מלנוגנית המופעלת על ידי עיכוב חלבונים הקשורים לטירוזינאז. המחקר שערך האן ואח’, דיווח כי ארס הדבורים מציג פעילות המגינה מפני חשיפה לשמש על ידי הפחתת רמות החלבון במטריצה מטלופרוטאינסים. ארס הדבורים מעכב ביעילות תהליכי הזדקנות מחשיפה לשמש, כך שהוא יכול לשמש כמרפא לעור פגום מחשיפה לשמש. ג’ל המכיל 0.06% ארס דבורים לא הוביל לדרמטיטיס רגיש לאור, מה שאושר על פי מודל בבעלי חיים.

5 השפעות אלרגיות שליליות במוצרי דבורים

השימוש במוצרי דבורים לייצור קוסמטיקה, כמו גם לצורך ייצור תרופות יכול לגרום להתרחשות של תגובות אלרגיות. אלרגיה לדבש קיימת רק לעתים רחוקות, והאלרגן השכיח ביותר מדבש שגורם לתגובות רגישות יתר הוא אבקת דבורים. בנוסף, חלבון דבורים בדבש יכול לגרום לאלרגיה. דבש המשמש לטיפול בדרמטוזה עובר סינון יסודי כדי לחסל חלקיקי אבקת דבורים, שהם הגורם העיקרי לתגובות אלרגיות של דבש. אלרגיה לדבש היא נדירה מאוד אך לעיתים גורמת לתגובת רגישות יתר בתיווך IgE. בשנת 2010 ערך חוקר בשם ביסיסטה מחקרים בקרב כוורנים. אף אחד מהם לא נמצא רגיש יתר לדבש. יותר מ -26 חומרים אלרגניים נקבעו בהרכב הפרופוליס. לרוב, תגובה אלרגית נגרמת על ידי אסטרים של חומצה קפאית וחומצה קינמית שמקורם בניצני צפצפה. אצל אנשים עם רגישות יתר הם גורמים לתגובה אלרגית במגע.

בשל הימצאותם של אסטרים אלה בחומרים אחרים, יכולה להופיע תגובה אלרגית צולבת. האלרגנים החזקים ביותר הם: LB-1, כלומר התרכובת הכוללת 3-מתיל-2-בוטיל-קפיט (54.2%), 3-מתיל-3-בוטיל-קפיט (28.3%), 2-מתיל-2- בוטיל-קפה (4.3%), חומצה קפאית (1.3%), בנזיל-קפה (1.0%), חומצה קפאית פנאתיל אסטר (CAPE, 7.9%) ובנזיל סליצילט. אלרגיה לפרופוליס היא נדירה, ותגובה אלרגית דווחה בתדירות גבוהה יותר לאחר מריחה מקומית מאשר דרך הפה. 

בשנים 1989–2006 ארגון הבריאות העולמי רשם רק 26 מקרים על תופעות לוואי לאחר מגע עם פרופוליס, מתוכן שש בלבד נחשבו לוודאיות, והנותרות לא היו אמינות לחלוטין. אצל אנשים בריאים נצפית לעיתים רחוקות אלרגיה לפרופוליס (0.64-1.3%), אולם היא מופיעה בתדירות גבוהה יותר בקרב אנשים המטופלים באלרגיות (1.2-6.7%). רגישות יתר זו מתבטאת באקזמה אטופית לאחר מריחת תמצית אתנול של פרופוליס. יתר על כן, יישום על-עורי של מזון מלכות בצורת משחות עלול לגרום לפריחה בעור ואקזמות. 

תגובה אלרגית וגירוי של ארס הדבורים נובע מנוכחות של רכיבים כמו: פוספוליפאז A2, מליטין והיאלורונידאז. פוספוליפאז A2 הוא אלרגן מרכזי אשר אחראי לגרימת אימונו-גלובולין E (IgE).מליטין גורם לשבירת מעטפת התא ומיזוגו בנוסף להפעלת phospholipase A2. היאלורונידאז הוא אלרגן נוסף בארס, שאחראי על שינויים בקרום התא. דבר זה גורם להתפשטות של רעל הארס דרך המרווחים בין התאים. עם זאת, ארס דבורים יכול להיות רעיל כאשר כמות גדולה של ארס מורכבת כחיסון בגוף. עם זאת, במחקר אחר של האן ואח ‘ נימצא כי טיפול על-עורי לטווח ארוך בארס דבורים הוא בטוח, עובדה שאישרה את מחקרם.

6 סיכום

מוצרי דבורים מהווים מרכיב חשוב בתעשיית תרופות והקוסמטיקה. הדבש מכיל תכונות של התחדשות והוא אנטי מיקרוביאלי בשל המסיסות הגבוהה שלו, נוכחותם של מי חמצן וליזוזימים. דבש מנוקה, הודות לנוכחותו של מתילגלוקסל משמש כחומר חיטוי חזק. פרופוליס הוא מוצר דבורים עשיר בתרכובות פנוליות, המגדירות פעילויות מיקרוביאליות, מגן UV, שיכוך כאבים, נוגדי חמצון והתחדשות. מזון מלכות מאופיין בנוכחות פפטידים של Royalisin ו- Jelleines. הוא מכיל גם חומצה 10-הידרוקסי-טרנס-2-דקנואית המשפרת את ייצור הקולגן והחיטוי. 

אבקת דבורים עשירה בחומצות שומן בלתי רוויות, ויטמינים, פלבנואידים וחומצות הידרוקסיות. דונג דבורים ממלא את התפקיד החשוב ביותר כמחלב של המוצרים הקוסמטיים. יתר על כן, ארס הדבורים הוא רעלן טבעי מושך ויעיל העשיר בפפטידים. דבר זה ממלא תפקיד חשוב בטיפול וטיפוח העור במיוחד בפגיעות מחשיפה לאור השמש, אקנה, אסטמה של העור, התקרחות או פסוריאזיס.

ארס הדבורים מפגין פעילות אנטי דלקתית, מיקרוביאלית, אנטי פטרייתית ואנטי-ויראלית. כל אחד ממוצרי הדבורים מאופיין בתכולתם של חומרים פעילים אחרים, המבדילים בין מוצר דבורה אחד לשני, וגורמים לכך שעדיף להשתמש בכל אחד מהם לבעיית עור שונה. השפעתם של מוצרי דבורים על העור הוכחה על ידי מחקרים רבים שתוצאותיהם משביעים רצון, והשימוש בתכשירים אלה לריפוי פצעים מדגיש את ערכם המרפא. היתרון של תרופות ומוצרי קוסמטיקה המבוססים על מוצרי דבורים הוא רמת יעילותן ועם תופעות לוואי מינימליות.


כתבות נוספות במרכז הידע שאולי תאהבי...

דבש המנוקה

מהו דבש מנוקה?

קראו עוד >>

23/02/2022
הסגולות המדהימות של אבקת פרופוליס

הסגולות המדהימות של אבקת פרופוליס

קראו עוד >>

17/07/2023
אישה משתמשת בקרם יום פרו אייג'ינג להסרת קמטים מתחת לעיניים ולמנוע עיגולים שחורים בעיניים

5 דרכים פשוטות להפחתת קמטים מתחת לעיניים

קראו עוד >>

09/06/2023
0
    0
    העגלה שלי
      Apply Coupon
      דילוג לתוכן