19/09/2022

האם סגולות דבש המנוקה בצמצום הקמטים מוכחים מדעית?


רבות נכתב אודות יתרונות דבש המנוקה בכל הנוגע להשפעות קוסמטיות על עור הפנים. האם היתרונות הללו מוכחים מדעית, ובאיזה שלב בתהליך משתלב ארס דבורי המנוקה?

איכויותיו הרבות של דבש מנוקה, שמקורו באוסטרליה וניו זילנד, מוכרות היטב למקומיים מזה שנים ארוכות. התעניינותם הגוברת של מדענים וחוקרים בהשפעות המיוחסות לדבש, החל מטיפול בפצעים ועד להפחתת תסמינים דלקתיים, הביאה לכמות הולכת וגדלה של מחקרים וניסויים שבחנו את יתרונותיו – והוכיחו אותם הלכה למעשה. אלא שנוסף לסגולות שמנינו, מיוחסות לדבש גם הצלחות הנוגעות להזנת העור בלחות, טיפול באקנה וצמצום קמטים. האם זה אכן המצב?

כמה מילים על ריכוז רכיבים

הרצון לשפר את מראה העור ולהאט תהליכי הזדקנות, הביא לפיתוח מבחר מוצרי קוסמטיקה שנועדו לענות על הצורך הזה. חלק מהמוצרים הללו מבוססים על דבש המנוקה או על ארס הדבורים. עם זאת, יש לתת את הדעת על כך שלא כל סוגי הדבש שווים. במסגרת מחקר שנערך מטעם אוניברסיטת סידני, נמצא כי יתרונות דבש מנוקה תלויים בריכוז הרכיבים הטבעיים שלו. במילים אחרות, ככל שריכוז הרכיבים הטהורים גבוה יותר, כך עולה גם השפעתו בכל הקשור להרגעת העור, הזנתו בלחות ושמירה עליה.

מכאן, שטרם שימוש במוצרי דבש מנוקה למטרות קוסמטיות, יש להעדיף מוצרים המבוססים על דבש מאנוקה איכותי בעל ריכוז חומרים טהור וגבוה. בנוסף, חשוב להבין שחלק מיתרונותיו הייחודיים של דבש המנוקה הם תוצר של ארס הדבורים שניזונות ממנו. ועל כן חלק מהמחקרים שדנו בהשפעת דבש מנוקה על צמצום קמטים, בחנו את השפעתו של ארס הדבורה.

אישה עם פנים מרוחות בקרם יום

אילו מהיתרונות שמיוחסים לדבש המנוקה מוכחים אם כך מחקרית?

השפעה נוגדת קמטים – במסגרת מחקר שערכה קבוצת חוקרים מדרום קוריאה, ניו זילנד ואוסטרליה, נמצא כי שימוש בסרום המכיל את ארס הדבורה הצליח לצמצם ולשפר משמעותית את מראה הקמטים בקרב קבוצת מטופלים לאחר שמונה שבועות. השיפור ניכר בצמצום אזור קמטים, כמו גם בהפחתה בעומק הממוצע שלהם.

התחדשות רקמות – התבגרות העור מושפעת לא רק מגיל אלא גם ממגוון גורמים הכוללים חשיפה לשמש, חוסרים תזונתיים והשפעות סביבתיות. גורמים מסוג זה פוגעים בתהליך בניית הרקמות ומשפיעים על התחדשות עור הפנים. תכשירי אנטי אייג’ינג מיועדים לתמוך בתהליך התחדשות רקמות העור שנפגע, בכדי להשיב לעור מראה אחיד, קורן ורענן יותר.

קבוצת חוקרים מאיטליה ומקסיקו בחנה את ההרכב והפעילות של דבש המנוקה, ונוכחה לגלות שהוא אכן מציע מגוון יתרונות שיכולים להוביל להתחדשות רקמות ובהמשך לכך גם לצמצום קמטים. החוקרים ייחסו את השפעת הדבש על התחדשות רקמות להרכב התמציות הטבעיות שלו – כמו גם לתרכובת בשם מתיל-גליוקסל שהוא מכיל. תכונות אלה הוכחו גם במקורות רפואיים נוספים, שייחסו את היתרונות בתחום התחדשות הרקמות לפעילותם של רכיבים אנטי-בקטריאליים ונוגדי חמצון שקיימים בדבש בריכוז גבוה.

מיצוק ושיפור מרקם העור – סקירה של המחלקה למדע וחדשנות טכנולוגית באוניברסיטת פיימונטה המזרחית שבאיטליה, התייחסה לתכונות האנטי-חיידקיות ואנטי-דלקתיות של דבש המנוקה כבסיס לשימוש הדרמטולוגי הנרחב שלו. ממצאי הסקירה מעלים כי השימוש בדבש המנוקה בתכשירים קוסמטיים מרכך, מלחח ומרגיע את העור, ועל ידי כך תורם בשמירה על עור מוצק יותר, מווסת את רמות ה-PH ומעכב היווצרות קמטים.

מוצרי קוסמטיקה מבית Bmanuka

תכשירי Bmanuka מבוססים על ארס הדבורים שניזונות מפרח המנוקה, ומשמרים את ערכיו הייחודיים. שילובו של הארס יחד עם תערובת ייחודית המבוססת על רכיבים טבעיים נוספים, מאפשרת ליהנות מהאיכויות האנטי-בקטריאליות והמזינות של דבש המנוקה כחלק מתהליך הטיפוח היומיומי. בין אם מדובר על סרום פנים , קרם יום או קרם הזנה ללילה. יעילותם של תכשירים עם ארס הדבורה ידועים גם בעולמות המחקר, כפי שהוצג גם במאמר זה. כך שעבור מי שמחפשת פתרון יעיל שתורם לאפקט מתיחה, טשטוש קמטים ומראה עור צעיר יותר – מדובר בפתרון איכותי, יעיל וקל לשימוש.


כתבות נוספות במרכז הידע שאולי תאהבי...

השפעת מוצרי דבורים בדרמטולוגיה וטיפוח העור

11 ויטמינים חיוניים לשמירה על עור הפנים

קראו עוד >>

28/09/2023
נשים אוחזות במוצרי הפרו אייג'ינג של בימנוקה

מה הקשר בין פרו אייג’ינג והעלמת קמטים לבין דבש המנוקה?

קראו עוד >>

23/02/2022
כיצד מסביר המדע את יתרונותיו של דבש המנוקה המיושמים במוצרי הקוסמטיקה של בימנוקה?

כיצד מסביר המדע את יתרונותיו של דבש המנוקה המיושמים במוצרי הקוסמטיקה של בימנוקה?

קראו עוד >>

07/02/2022
0
    0
    העגלה שלי
      חזרה לעגלה
      דילוג לתוכן