24/09/2020

ההשפעות החיוביות של סרום ארס דבורים על קמטים בפנים בבני אדם


מחקר זה פורסם באתר: Dove Medical Pres שהוא חלק מקבוצת טיילור ופראנסיס, היחידה לפרסומים מדעיים של חברת אינפורמה פי אל סי.

המחקר נעשה ע”י חוקרים מהמחלקה לביולוגיה חקלאית, האקדמיה הלאומית למדעי החקלאות, וואנז’ו, דרום קוריאה; דונג סונג חברה לתרופות בע”מ, סיאול, דרום קוריאה; האוניברסיטה הקאתולית דאגו, המחלקה לפאתולוגיה, בית הספר לרפואה, דאגו, דרום קוריאה; מנוקה דוקטור בע”מ, אוקלנד, ניו זילנד; בית הספר למדעים ביו-רפואיים, אוניברסיטת צ’ארלס סטארט, באדרסט, אוסטרליה. המחקר בוצע במסגרת מחקרים בנושא: התערבות קלינית בהזדקנות.

לינק למחקר: https://www.dovepress.com/the-beneficial-effects-of-honeybee-venom-serum-on-facial-wrinkles-in-h-peer-reviewed-fulltext-article-CIA

מבוא

בתור האיבר הגדול ביותר בגוף האדם, העור עובר תהליך הזדקנות בדיוק כמו כל שאר האיברים בגוף. גורמים פנימיים וחיצוניים תורמים להתבגרות העור על-ידי שינוי בקולגן. בעוד שחשיפה כרונית לשמש, בפרט לקרני UV, הינה הגורם החיצוני המרכזי להזדקנות העור, תהליך ההזדקנות עצמו (הביולוגי) הוא הגורם הפנימי המרכזי. המאפיינים של תהליך ההזדקנות הינם תוצאה של הצטמקות האפידרמיס וירידה בקולגן אשר עשויה להיות קשורה לסינתזה מוגברת של הקולגנז. ההפחתה בייצור הקולגן גורמת לירידה באלסטיות של העור ולנפילה של פיברובלסט מה שיוצר קמטים. 

מוצרים קוסמטיים הינם מוצרים לטיפוח העור אשר כוללים תרופות ומוצרי קוסמטיקה. הרצון לשיפור המראה של עור מזדקן הביא למספר רב של מוצרים אשר משפרים את המראה של העור. רכיבים רבים מתווספים למוצרים הללו, וארס דבורים הינו אחד מהם. מאז תחילת המאה העשרים פותחו שימושים טיפוליים רבים עבור ארס הדבורים לטיפול בהפרעות מסוימות. בהינתן המאפיינים האנטי-דלקתיים ויכולת שיכוך הכאבים שלו, נעשה שימוש בארס הדבורים לטובת טיפול בדלקת מפרקים שיגרונית וטרשת נפוצה. התרופה המסורתית הזו הייתה בשימוש גם לטובת טיפול במחלות אחרות כמו סרטן ואפילו פרקינסון. בנוסף, נעשה שימוש בארס דבורים טהור מ- Apis mellifera לטיפול במצבי עור שונים הודות למאפיינים האנטי-מיקרוביאליים שלו. 

סרום ארס הדבורים פותח בתור מוצר קוסמטי להפחתת היוצרות הקמטים אשר קשורה לתהליך ההזדקנות. אולם, נעשו מעט מחקרים על ההשפעה נוגדת הקמטים בבני אדם של מוצרים קוסמטיים המכילים ארס דבורים. לכן, המטרה של המחקר הנוכחי היא לחקור את ההשפעות נוגדות הקמטים של יישום סרום ארס דבורים. 

חומרים ושיטות
איסוף ארס דבורים טהור וייצור סרום ארס דבורים  

כל התהליכים הניסויים אשר נעשה בהם שימוש במחקר הנוכחי אושרו על-ידי ה- NAAS, דרום קוריאה. הקולוניות של דבורי הדבש הטבעיות (A. mellifera L.) אשר נעשה בהן שימוש במחקר זה הוחזקו ב-NASS. ארס הדבורים נאסף עם אוסף ארס דבורים ( Chungjin Biotech, אנסן, דרום קוריאה) בצורה סטרילית תחת תנאי מעבדה נוקשים. בקצרה, אוסף ארס הדבורים מוקם בתוך הכוורת, והדבורים קיבלו שוק חשמלי אשר גרם להן לעקוץ צלחת זכוכית אשר ממנה נלקח הארס. הארס שנאסף דולל במים קרים וסטריליים ועבר צנטריפוגה ב- 10,000 ג’ למשך 5 דקות ב-4 מעלות צלזיוס בכדי להפטר משאריות. ארס הדבורים הטהור עבר ייבוש בהקפאה והוחזק בקירור ב-4 מעלות צלזיוס לטובת שימוש עתידי. סרום ארס הדבורים יוצר על-ידי שימוש בחומרים אשר אושרו על-ידי מילון המרכיבים הקוסמטיים, וההרכב שלו נקבע בהתאם להוראות היצרן, Dong Sung Pharmaceutical Co Ltd  (סאול, דרום קוריאה). לטובת המחקר הנוכחי יוצר סרום ארס דבורים עם ריכוז של 0.006% ארס דבורים.

נבדקים 

 המחקר הקליני בוצע בהתאם להנחיות הוועידה הבין-לאומית HGCP ובהתאם לגרסה המתוקנת של הצהרת הלסינקי. פרוטוקול הניסוי אושר על-ידי המועצה המוסדית של מרכז העור הביוטכנולוגי באוניברסיטת Kyung Hee. עשרים ושתיים נשים דרום-קוראניות בריאות בגילאי 30-49 נבחרו מתוך המתנדבים לניסוי. כל ההליכים הקשורים למחקר הוסברו בפירוט למתנדבים וניתנה הסכמה מודעת בכתב טרם הכניסה לניסוי. כל הנבדקים ענו על הקריטריונים לקיום קמטים (ציון נזק כללי בין 1-6), אשר אומתו על-ידי בחינת דרמטולוג. לעשר מטופלות היה נזק קרינה קל (ציון 2-3 מתוך 7), ול-12 היה נזק בינוני (ציון 4-5 מתוך 7). באשר לסוגי העור, לשמונה היה עור יבש, לארבע היה עור רגיל, ולעשר היה שילוב (יבש, רגיל ושומני). נבדקות אשר היו לקראת הריון, השתמשו בתרופות אנטי-דלקתיות או במדכאי מערכת חיסונית, וכאלו אשר הייתה להם מחלה כרונית ותהליכים להסרת קמטים או פילינג ב-6 החודשים האחרונים לא נכללו במחקר. הנדבקים הונחו ליישם את הסרום הטיפולי (טבלה 1) על כל עור הפנים שלהם בכמות של 4 מ”ל פעמיים ביום, בבוקר ובערב ולמשך 12 שבועות. ההערכות הקליניות נערכו בשבועות 0 (שלב בסיס), 4,8, ו-12. נעשה שימוש בהערכה ויזואלית של דרמטולוג, תמונות וניתוח תמונתי בכדי להעריך את השינויים בקמטים על העור. נלקחו העתקים של הקמטים בשני צידי הפנים. 

טבלה 1- הרכב סרום ארס הדבורים 

רכב סרום ארס הדבורים

הערכה ויזואלית של הנבדקים 

כמה שעות לפני הביקור במרפאה בשבועות 0,4,8 ו-12, הנבדקים הונחו שלא לבצע שינויים בשגרת טיפוח העור היומית שלהם ושלא לחשוף את פניהם לאור השמש. עם הגעתם, וטרם הבדיקה אצל הדרמטולוג, הנבדקים שטפו את פניהם עם חומר ניקוי ללא סבון וללא חומרים רפואיים והמתינו במשך 20 דקות בטמפרטורה קבועה (22 מעלות צלזיוס +-2 מעלות) ובלחות קבועה (50% +- 5%). הקמטים של הנבדקים עברו הערכה עם מבחן סמיות כפולה על-ידי שני דרמטולוגים בהתבסס על דירוג הקמטים (טבלה 2), אשר פותח על-ידי מנהל המזון והתרופות הקוריאני. הקמטים של הנבדקים קוטלגו לעשר דרגות. נלקחו צילומים רפואיים של הקמטים בכל ביקור על-ידי מכשיר Facial Stage DM-3 (תאגיד Schott Moritex, אוסקה, יפן).

ניתוח התמונה על-ידי שימוש ברפליקות 

השיפור בקמטים הוערך על-ידי מדידת האזור הכללי של הקמטים, מספר הקמטים ועומק הקמטים הכולל

טבלה 2 השיטה הדרום-קוריאנית לדירוג קמטים 

השיטה הדרום-קוריאנית לדירוג קמטים

על-ידי שימוש ב- Visioline VL6 50 (Courage + Khazaka GmbH, Colgone, גרמניה). הושגו רפליקות מאזור שטח הפנים מהאזור הימני והשמאלי בשבועות 0,4,8 ו-12. 

שאלון הערכה עצמית

שאלוני הערכה עצמית של הנבדקים בוצעו בשבועות 4,8 ו-12. הנבדקים דירגו את מצב עור הפנים שלהם ואת היעילות של המוצר בסולם של 4 דרגות (מסכים מאוד, מסכים, לא מסכים, מאוד לא מסכים). 

ניתוח סטטיסטי 

הנתונים מוצגים כסטייה סטנדרטית ממוצעת. בוצעה הערכה של שינויים בהשוואה למצב הבסיס בפרמטרים של הקמטים. בוצע מבחן T בכדי לקבוע את המשמעות הסטטיסטית של ההבדלים ביעילות סרום ארס הדבורים. ניתוח הנתונים בוצע על-ידי שימוש בתוכנת SPSS גרסה 20.0 (תאגיד IBM, ארמונק, ניו-יורק, ארה”ב). 

תוצאות 

כפי שמופיע בטבלה 3, הדרגה הויזאולית הממוצעת של כל המטופלים השתפרה משמעותית לאחר טיפול בסרום ארס הדבורים בשבועות 8 ( 6.64%) ו-12 (11.83%) בהשוואה למצב הבסיס. סך אזור הקמטים הופחת עם הזמן לאחר הטיפול בסרום ארס הדבורים מ- 26.04 מ”מ במצב הבסיס ל-25.75 מ”מ, 24.84 מ”מ ו-24.44 מ”מ בשבועות 4,8 ו-12 בהתאמה (תרשים 1). סך ספירת הקמטים (תרשים 2) הושפעה בזמנים שונים של הטיפול ( שבוע 0, 104.05; שבוע 4, 103.05; שבוע 8, 105.00; שבוע 12, 99.91). באופן דומה, נצפתה הפחתה בעומק הממוצע של הקמטים לאורך זמן כתוצאה משימוש בסרום ארס הדבורים (תרשים 3) (שבוע 0, 361.46; שבוע 4, 345.15; שבוע 8, 330.14; שבוע 12, 321.08). ניתוח שלושת הפרמטרים הללו חשף שנצפה הבדל סטטיסטי משמעותי רק בשבוע ה-12. תמונות ורפליקות של הפנים.

טבלה 3- שינויים בציוני דירוג הקמטים בקרב מטופלים אשר עברו טיפול בסרום ארס הדבורים  

שינויים בציוני דירוג הקמטים בקרב מטופלים אשר עברו טיפול בסרום ארס הדבורים

המנגנון שבעזרתו סרום ארס הדבורים תורם לשיפור מראה הקמטים הוא אינו ידוע. האפקט הטיפולי של ארס הדבורים נחקר בעיקר עבור סימפטומים הקשורים לעור. כאשר בקטריות עוריות שולבו עם ארס דבורים, החלה פעולה בקטריוסטטית של ארס הדבורים, אשר נתמכה בהמשך על-ידי פעילות אנטי-דלקתית נגד בקטריית העור דרך דיכוי הפרשת ציטוקנז. הפעולה הזו של התכונה האנטי-מיקרוביאלית של ארס הדבורים נראתה גם במחקר שנעשה על בני אדם שיש להם אקנה. חשיפה מתמשכת לקרינת UV גורמת להפרשה מוגברת של אנזימים הנקראים metalloproteinases . ארס הדבורים הפחית משמעותית את רמת האנזימים אשר נגרמו כתוצאה מחשיפהל קרני UV בהשוואה לקבוצת הביקורת. באופן דומה, תוספי תזונה של אלוורה שיפרו את הקמטים על עור הפנים בכך שהם גרמו להפחתה משמעותית ברמת האנזימים. כאשר עכברים פצועים טופלו עם ארס דבורים נצפתה סינתזת קולגן מוגברת. ארס הדבורים בתור רכיב קוסמטי יכול להיות שימושי עבור קידום שיקום העור או טיפול במצבים אפידרמליים מסוימים. ארס הדבורים נספג היטב בעור האדם מאחר והוא לא גורם לגירוי העור במחקרים אשר בוצעו על בעלי חיים. 

המטרה המרכזית של מחקר זה הייתה להעריך את ההשפעה הקלינית של סרום ארס הדבורים. ניתחנו את התמונות על-ידי שימוש ברפליקות ובמכשיר ה- Visioline. מדובר בטכניקה אובייקטיבית לשכפול שינויים בעור פגום. ניתוח התמונות על-ידי שימוש ברפליקות בוצע בשבוע 12, כאשר נצפו שינויים משמעותיים באזור הקמטים הכללי, במספר הקמטים ועומק הממוצע שלהם. הניתוח הזה תאם לממצאים הקליניים. יתר על כן, הבדל משמעותי בדירוג הויזואלי נצפה לאחר 8 שבועות עם סרום ארס הדבורים, מה שמצביע על אפקט מהיר יותר של סרום ארס הדבורים על שיפור הקמטים. הממצאים שלנו מציעים שארס הדבורים משחק תפקיד חשוב בשיפור הקמטים על העור. תעשיית הקוסמטיקה עושה שימוש בארס הדבורים בתור תכשיר לטיפול בקמטים. סרום ארס הדבורים העניק יעילות גדולה יותר במונחים של אזור הקמטים הכללי, מספר הקמטים הכולל, ועומק הקמטים הממוצע בעור פגום.


כתבות נוספות במרכז הידע שאולי תאהבי...

סרום פנים

שגרת הטיפוח שלך מתחילה כאן: אופן השימוש במוצרי הניקוי והטיפוח של Bmanuka

קראו עוד >>

25/06/2022
נשים אוחזות במוצרי הפרו אייג'ינג של בימנוקה

מה הקשר בין פרו אייג’ינג והעלמת קמטים לבין דבש המנוקה?

קראו עוד >>

23/02/2022
קרם לילה בימנוקה

מה ההבדל בין קרם יום לקרם לילה?

קראו עוד >>

23/02/2022
0
    0
    העגלה שלי
      חזרה לעגלה
      דילוג לתוכן